سوالات متداول

1-مبانی علمی آموزش های ارائه شده از طرف ” آکادمی پس انداز ” چیست ؟

آموزش های آکادمی پس انداز با بهره گیری از مدل های مرجع جهانی و بومی شده در کشورمان  طراحی  و تدوین گردیده اند.

نمای کاملی از روند  آموزش های پس انداز را در اینجا می بینید:

 

2-آیا ” آکادمی پس انداز ” در شهر های دیگر غیر از تهران هم فعالیت دارد؟

در سال 1396 نظام آموزش جامع ” آکادمی پس انداز ” صرفا در تهران ارائه شده است. در برنامه توسعه استراتژیک آکادمی خدمات تخصصی در سایر شهر ها نیز قابل ارائه هستند.

در صورت تمایل به اخذ نمایندگی و جهت شروع فرایند بررسی شرایط احراز نمایندگی لطفاً اینجا را کلیک کنید.

جهت در خواست برگزاری کارگاه و یا ارائه سمینار توسط اعضای هیأت علمی و یا آموزشگران آکادمی اینجا کلیک کنید.

3-زمان شروع به کار “آکادمی پس انداز ” چه زمانی بوده است ؟

تیم بنیانگذار آکادمی نیاز  به ارائه آموزش های تخصصی در حوزه سواد مالی و اقتصادی را در تابستان سال 1394 شناسایی نمود و در اواخر همان سال تصمیم به طراحی و اجرای نظام جامع آموزش های تخصصی سواد مالی و اقتصادی در مدارس گرفت. اجرای مراحل نیاز سنجی  مطالعات تطبیقی و نهایتاً طراحی دوره ها و طرح درس ها و سر فصل ها و….تا پایان سال 1395 به طول انجامید. رونمایی از نظام جامع آکادمی پس انداز در فروردین ماه 1396 صورت پذیرفت که با استقبال کم نظیر صاحب نظران و اساتید و مدیران و معلمان گرامی مواجه شد.

4-انگیزه اصلی تاسیس “آکادمی پس انداز ” چه بوده است ؟

همانگونه که در بیانیۀ مأموریت آکادمی پس انداز ذکر شده است، ارائۀ سبک مدرنی از آموزش ها برای ارتقای سواد مالی و اقتصادی ایرانیان و کم کردن فاصلۀ دانش مالی مردم ایران با کشور های توسعه یافته؛ از اهداف محوری تأسیس این مجموعه به شمار می آیند.

5-از آنجا که مدارس طرف قرار داد با ” آکادمی پس انداز ” دانش آموزانی در پایه های مختلف دارند و پایه های بالاتر از پایه اول آموزش های مرتبط با پایه های پایین تر را فرا نگرفته اند چه تمهیداتی برای حل مشکل ارتباط مفهومی آنها پیش بینی شده است؟

برای تمام پایه های دوم الی ششم ابتدایی  آموزش های جبرانی به دقت طراحی شده اند که در ابتدای شروع زنگ های پس انداز به دانش آموزان ارائه می گردد. لذا ارتباط مفهومی کاملی از جهت رعایت پیش نیاز ها بین مباحث برقرار می گردد.

گرچه معتقدیم شاید ارائه به هنگام و کامل آموزش های یک پایه قابل جایگزینی با دوره جبرانی نباشد در عین حال مباحث به صورت فشرده وتا حدی که دانش آموز خلأ ندانستن مباحث قبلی را احساس نکند در دوره ی جبرانی ارائه می گردد.

همچنین این آموزش ها برای دانش آموزانی که تحت تعلیم نظام  جامع آموزشی  پس انداز نبوده اند و اکنون به شبکه مدارس همکار

“آکادمی پس انداز ” می پیوندند نیز قابل برنامه ریزی و ارائه است.

6- چرا “آکادمی پس انداز”   آموزش های مرتبط با ارتقاء سطح سواد اقتصادی ومالی را به عنوان هدف انتخاب کرده است ؟

طبق مطالعات زمینه یابی صورت گرفته در ابتدای راه از میان انواع عمده سواد نظیر سواد کلاسیک و سواد اجتماعی و سواد رسانه ای و… بیشترین خلأ و شکاف هم در نظام آموزشی کشور و هم خانواده ها معطوف به سواد اقتصادی و مالی بوده است.

لذا این حوزه به عنوان هدف اصلی” آکادمی پس انداز” برگزیده شده است.

7-آیا “آکادمی پس انداز ” نوعی از همکاری با سازمان آموزش و پرورش انجام می دهد؟

نوع آموزش ارائه شده به صورت آموزش مکمل طرح دروس رسمی است و توان پر کردن خلأ های این آموزش نسبت به نیاز های نسل جوان را دارد. لذا آکادمی پس انداز از هر گونه همکاری با مناطق آموزش و پرورش و ادارات آن در کنار همکاری با مدارس استقبال می کند.

8-وقتی مدرسه ای می خواهد به نظام جامع آموزشی “اکادمی پس انداز ” ملحق گردد چه مراحلی باید طی شود؟

پس از هماهنگی اولیه، زمانی برای برگزاری یک جلسه حضوری تنظیم می شود که در این جلسه یکی از کارشناسان معرفی خدمات همراه با ابزار های لازم برای توجیه طرح به محل مدرسه مراجعه می نماید. توقع می رود که مدیریت به همراه سایر افراد تاثیر گذار در سیستم مدرسه که ممکن است سوالاتی در ارتباط با چگونگی اجرای طرح داشته باشند در این جلسه حضور یابند. پس از برگزاری جلسه و معرفی خدمات و پرسش و پاسخ، پروپزالی از طرف آکادمی پس انداز برای مدرسه ارسال می گردد که نمونه پیش نویس قرار داد و سایر شرایط را نیز شامل می شود.

گام بعدی، انعقاد قرارداد فیمابین و سپس تنظیم و ارسال تقویم جامع سالانه از طرف آکادمی برای مدرسه و در نهایت شروع آموزش ها از ابتدای سال تحصیلی است.

9-آموزش های “آکادمی پس انداز ” از نظر زمانی چه میزان از وقت دانش آموزان را در داخل و خارج از مدرسه به خود اختصاص می دهد؟

چه میزان از وقت دانش آموزان را در داخل و خارج از مدرسه به خود اختصاص می دهد؟

برای هر کلاس در مدرسه یک “زنگ پس انداز ” تعریف شده است. این زنگ به صورت انعطاف پذیر طراحی شده و می تواند از 50 دقیقه تا 1 ساعت و 15 دقیقه را در بر بگیرد و یک بار در هفته تکرار شود. به عبارت دیگر تقویم طرح جامع آموزشی پس انداز، 28 هفته در هر سال تحصیلی وجود دارد که هر هفته شامل یک زنگ پس انداز برای هر کلاس است.

دانش آموزان چیزی به نام تکالیف به صورت سنتی در خارج از مدرسه ندارند ولی سلسله فعالیتهایی در خارج از مدارس برای دانش آموزان و اولیا تعریف می شود که حالت کار عملی و باز آموزش مفاهیم در متن زندگی روزمره را دارد. به عنوان مثال ممکن است برای دانش آموزان ابتدایی فعالیتی تعریف شود که در آن اولیا مکلف باشند در آن هفته یک بار به همراه دانش آموزان به خرید ملزومات خانه بروند و وظیفه پرداخت پول و دریافت ما بقی پول به دانش آموزان واگذار گردد و ده ها فعالیت دیگر از این نوع.

10-سرفصل هایی که در ابتدایی در نظام جامع آموزشی پس انداز تحت پوشش قرار می گیرند چه آیتم هایی را شامل می شوند؟

در دوره ابتدایی طبق تعاملات صورت گرفته و طراحی انجام شده، 28 سرفصل تحت پوشش قرار می گیرند که عبارت اند از :

savings پس انداز
banking بانکداری
wants and needs خواسته ها و نیازها
earning and income درآمدها و دریافتی ها
coin recognition تشخیص سکه
scarcity کمیابی
opportunity costs هزینه فرصت
goods and services کالاها و خدمات
budgeting بودجه بندی
producers and consumers تولید کنندگان و مصرف کنندگان
productivity سودمندی
loans and borrowing وام و قرض
supply and demand عرضه و تقاضا
taxes عوارض
careers مشاغل
free market بازار آزاد
financial investment سرمایه گذاری های مالی
economic reasoning توجیه اقتصادی
charitable giving کمک های خیریه
monetary policy سیاست های پولی
buying a home خرید منزل
identity fraud جعل هویت
entrepreneurship کارآفرینی
business plan طرح اقتصادی
bankruptcy ورشکستگی
insurance بیمه
interest بهره
retirement بازنشستگی

11-از چه ابزار های کمک آموزشی در طرح جامع آموزشی پس انداز استفاده می شود ؟

همانگونه که از میزان مطالعات صورت گرفته و مدون بودن طرح می توان استنباط کرد سیستم آموزشی آکادمی پس انداز به عنوان یک سیستم مدرن و پیشرو کم ترین وابستگی را به ابزار های سنتی آموزشی داشته (در حدود 10%) و عمده فعالیت ها ی آن  با استفاده از ابزار های مدرن صورت می گیرد. برخی آیتم های مورد استفاده عبارت اند از :

1-کارگاه های تجسمی

2-نقاشی

3-ویدیو پرژکتور یا تخته هوشمند

4-کارتیمی و گروهی

5-بازدید ها و اردو های تخصصی

6-داستان سرایی جمعی

7-نمایش تئاتریک

8-به اشتراک گذاری تجربه توسط مدیران مدعو

12-رئوس کارهای صورت گرفته برای دستیابی به نظام جامع آموزشی پس انداز شامل چه فعالیت هایی بوده است؟

فعالیت های مطالعاتی که در بیش از یک سال برای دستیابی به این نظام آموزشی صورت گرفته عبارت اند از:

1-نیاز سنجی گسترده از مدیران و کادر مدارس و اولیای دانش آموزان

2-مطالعه و بررسی تحقیقات داخلی صورت گرفته در خصوص مبانی مدیریت آموزشی و انواع سواد و مطالعه در مدارس کشور

3-تلاش برای مطالعه دستاورد های موسسات و یا اشخاص حقیقی که خدمات مشابهی را ارائه می دهند که متاسفانه به دلیل کمبود یا نبود این موسسات و ضعف بنیادین مبانی اشان  دستاورد خاصی به دنبال نداشت.

4-بررسی نظام آموزش های اقتصادی در کشور های پیشرو شامل کانادا و استرالیا و ژاپن و فنلاند

5-تطبیق نتایج مطالعاتی با نیاز سنجی های صورت گرفته و تولید محتوا و طرح درس ها و ابزار های اولیه

6-بومی سازی تمامی نتایج و کنترل مجدد ابزار ها

13-اعضای هیات علمی آکادمی پس انداز چه کسانی هستند و چه فعالیت هایی را انجام می دهند؟

هیأت علمی شامل نخبگانی از سیستم آموزشی و اقتصادی کشور هستند که در موقعیت های آکادمیک مرتبط با تدریس و پژوهش، موقعیت های مشاوره ای و نیز سوابق اجرایی از برترین صاحب نظران تشکیل شده اند. دعوت از اعضای هیأت علمی بر اساس این تفکر صورت گرفته است که ایشان در مقام هیأتی از خبرگان علمی و عملی ابعاد مختلف فعالیت های آکادمی پس انداز را رصد نموده و توصیه ها و راهنمایی های لازم را در هر مقطع ارائه می نماید.

ضمنا هریک از اعضای محترم هیأت علمی بنا بر تخصص ویژه خود در مقاطع مختلف زمانی مورد مشورت مستقیم تیم برنامه ریزی آموزش و تدوین محتوا قرار می گیرند.

برای مشاهده اسامی و سوابق اعضای محترم هیأت علمی اینجا کلیک کنید.

14-آیا آموزشگران آکادمی پس انداز که مأمور به خدمت در مدارس طرف قرارداد می شوند، به نحو خاصی انتخاب می شوند؟

بله، آموزشگران از چند منظر غربال و انتخاب می گردند:

1-رشته تحصیلی: می بایست از رشته تحصیلی مرتبط با روانشناسی، علوم تربیتی، مدیریت آموزشی را در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شده باشند.

2-سابقه تدریس در مقطع ابتدایی

3-سلامت روحی و روانی: هر متقاضی آموزشگری می بایست با دریافت برگه معرفی نامه از آکادمی پس انداز به یکی از مراکز طرف قرارداد آکادمی (که تماماً دارای پروانه فعالیت مورد تأیید سازمان نظام روانشناسی هستند) مراجعه نموده و تستهای مشخصی را انجام دهد. نتایج تست ها در قالب گزارش وضعیت سلامت روانی برای آکادمی پس انداز ارسال می گردد و تمامی هزینه های مربوطه نیز بر عهدۀ آکادمی پس انداز است.

متقاضیان در صورت پذیرش در تمام مراحل، می بایست دورۀ آموزشی مربوط به آموزشگران پس انداز را طی کرده و گواهی دریافت نمایند. دریافت گواهی به منزلۀ تأیید صلاحیت برای انعقاد قرارداد و شروع خدمت در مدارس است.

15-چه نظام خاصی برای کنترل کیفیت آکادمی پس انداز وجود دارد؟

نظام جامع آموزشی پس انداز کنترل کیفیت را در سه سطح آموزشگران، دانش آموزان و آکادمی با استفاده از اخذ گزارش های منظم از آموزشگران، بازدید مداوم در طول سال تحصیلی از کلاس های درس، ملاقات مدیر آکادمی با مدیران مدارس، پرسشنامه های استاندارد سنجش سواد اقتصادی و مالی و نظام رتبه بندی مدارس و آموزشگران تحت پوشش انجام می دهد.

16-با توجه به سطح متفاوت و تنوع مباحث آموزشی، آیا دانش آموزان توان درک آموزش های ارائه شده را دارند؟

با توجه به اینکه آموزش های آکادمی پس انداز از پشتوانه تجربی مناسب و نیازسنجی گسترده در سطح کشور برنامه ریزی شده و آموزش های آن بر خلاف آموزش های سنتی، مبتنی بر بازی، تئاتر، کار تیمی، ایفای نقش، نقاشی، کاردستی، داستان و … می باشد که متناسب با سن دانش آموزان طراحی شده اند، می باشد، یادگیری مادام العمر را برای دانش آموزان فراهم خواهد آورد.

ذکر این نکته نیز ضروری است که آکادمی پس انداز یکی از رسالت های خود را تغییر باور متداول جامعه نسبت به آموزش پذیری دانش آموزان نسبت به آموزش های مالی و اقتصادی در سنین مختلف می داند. لذا ارائه آموزش ها در بالاترین سطح متناسب با توان ذهنی و عاطفی دانش آموزان طراحی گردیده اند.

17-آیا سرفصل های آموزش برای دوره اول و دوم متوسطه با آموزش های مقطع ابتدایی متفاوتند؟

جمعیت هدف آکادمی پس انداز در فاز اول ارائه آموزش ها، دانش آموزان مقطع ابتدایی هستند. در فازهای بعدی، گستره خدمات پس انداز دانش آموزان مقطع متوسطه را نیز در بر خواهد گرفت. اما چشم انداز آکادمی پس انداز به این نقطه محدود نمی شود بلکه هدایت دانش آموزان مقطع دبیرستان با رویکرد تولید ثروت، ارزش آفرینی و کارآفرینی توسط دانش آموختگانی که موفق به دریافت گواهینامه پایان دوره این آکادمی گردیده اند، در قالب پروژه های دانش بنیان، ایجاد مراکز شتاب دهنده و تشکیل شبکه های گسترده همکاری های اقتصادی و تعاونی های کارآفرین در دستور کار قرار می گیرند.

17-هزینه ای که به ازای هر دانش آموز توسط مدارس در قرارداد فی ما بین به آکادمی پس انداز پرداخت می شود چه مواردی را در بر می گیرد؟

هزینه ای که به ازای هر دانش آموز توسط مدارس پرداخت می گردد صرف موارد زیر می شود:

 • تهیه وسایل مورد نیاز که “هر دانش آموز” باید برای حضور در کلاس به همراه داشته باشد (شامل: کیف پس انداز، پول، سکه، قلک، دفتر نقاشی، وسایل کار دستی، کاربرگ های فعالیت کلاسی، کتاب های داستان و …)
 • تهیه وسایل مورد نیاز که “هر کلاس” باید برای برگزاری طرح های متنوع آموزشی به آن مجهز شود (مانند: بازارچه های مجازی، شبیه سازهای دستگاه عابربانک، عروسک ها، میوه های مصنوعی، ماکت حیوانات و حشرات مطرح شده در طرح درس ها و …)
 • دعوت از فعالان برجسته حوزه های مختلف اقتصادی و مالی به کلاس های درس (مانند: رؤسای شعب بانک ها، متصدیان عوارض شهرداری، کارآفرینان و …)
 • اعزام گروه های دانش آموزی برای بازدید از اماکن مرتبط با حوزه اقتصادی و مالی (مانند: شعب بانک، موزه پول، تالار بورس و …)
 • برگزاری روز پس انداز در مدرسه (شامل برپایی نمایشگاه، برگزاری تئاتر، سخنرانی، کارگاهها، بازی ها و …)
 • حضور دانش آموزان و کادر مدیریتی کلیه مدارس تحت پوشش در جشن پایان سال در سالن های با ظرفیت بالای سطح شهر
 • اعطای تندیس ها و گواهینامه های برگزیدگان نظام رتبه بندی آکادمی پس انداز به دانش آموزان، مدارس و آموزشگران برگزیده
 • برگزاری طرح های آموزش ضمن خدمت برای تامین کیفیت مناسب آموزشی برای آموزشگران در فواصل زمانی معین در طول سال تحصیلی
 • برگزاری طرح های ارزشیابی شامل تدوین و اجرا و جمع بندی پرسشنامه های سنجش سطح سواد اقتصادی و مالی دانش آموزان در برهه های مشخص در طول سال تحصیلی (که کلیه فعالیت های جمع بندی توسط اعضای هیات علمی مورد ارزیابی و ارائه بازخوردهای اصلاحی قرار می گیرد)
 • برگزاری هم اندیشی اعضای هیات علمی آکادمی پس انداز در چهار مقطع زمانی در طول سال تحصیلی
 • سفر آموزشی هر ساله مدیران مدارس تحت پوشش به یکی از کشورهای خارجی جهت آشنایی با سیستم آموزشی و عملکرد مدارس در کشورهای پیشرو