دسته بندی نشده

۵ راهکار برای افزایش تمرکز دانش آموزان

حتی برای شما مدیران و مشاوران آموزشی عزیز هم پیش آمده که موقع مطالعه مطلب خاصی و تمرکز بر روی موضوعی به ناگاه متوجه می‌شوید که فکرتان جای دیگری است و مدت زمان قابل توجهی را غافل از موضوع مورد مطالعه بوده‌اید. راهکاری که معمولا ما از آن استفاده میکنیم این است که سعی بیشتری بر روی تمرکز کردن میکنیم اما این راهکار هم اغلب جوابگو نیست چون دوباره همان افکار در مدت کوتاهی به سراغ شما می آید. همانطور که میبینید دانش آموزان هم از این قاعده مستثنی نیستند، در این مقاله به بررسی راهکارهای افزایش تمرکز میپردازیم که میتواند هنگام مشاوره دادن به دانش آموزان عزیز و حتی در زندگی شخصیتان از آن ها استفاده نمایید.

فرمول کاغذ سفید:

هنگام مطالعه از جادوی کاغذ سفید استفاده کنید! یک کاغذ کنارتان بگذارید تا موقعی که فکر مزاحمی سراغتان می آید به سرعت آن را در کاغذ یادداشت کنید تا خیالتان راحت باشد که بعد از مطالعه به آن فکر بپردازید. کاغذ سفید را دوست خود کنید که هنگامی که فکرتان مشغول است با آن درد و دل کنید، دوستی که عالی گوش میدهد و خوشبختانه چون نمیتواند صحبت کند ذهنتان را بیشتر درگیر نمیکند.

شما هم نویسنده باشید:

نت برداری هنگام مطالعه باعث میشود که شما هم در فرآیند یادگیری خودتان دخیل باشید. وقتی مینویسید حس لامسه شما هم درگیر یادگیری میشود. به زبان خودتان بنویسید تا بعدا نوشته هایتان به کارتان بیاید. حتی اگر بعدا نخواهید به نوشته ها مراجعه کنید نوشتن باعث میشود به بقیه چیزها حواستان پرت نشود.

معلم خودتان باشید:

وقتی مطالعه میکنید موضوعات را با صدای بلند تکرار کنید، فرض کنید که مخاطبانتان در کلاس نشسته اند و منتظر ارائه شما هستند، تکرار مطالب به شما کمک میکند تا هم مرور کنید و هم ذهنتان متمرکز باقی بماند.

از خودتان توقع بیش از حد نداشته باشید:

ظرفیت ذهنی هرکسی برای مطالعه با توجه به میزان تمریناتی که در این زمینه داشته متفاوت است. اگر اهل مطالعه نیستید از خودتان انتظار نداشته باشید از روز اول بتوانید ساعتها بدون پرش ذهنی مطالعه کنید. از مدت زمان کم برای تمرین مطالعه با کیفیت شروع کنید و روزانه میزان مطالعه با کیفیت خود را افزایش دهید و به خاطر داشته باشید که مقایسه خودتان با سایرین میتواند دردسرساز باشد و میزان عدم تمرکزتان را بیشتر کند، تنها روی افزایش تمرکز خودتان دقت داشته باشید.

مکانی برای مطالعه اختصاص دهید:

حواس پرتی ها یا منشا درونی دارند یا منشا بیرونی، تا اینجا به افزایش تمرکز درونی توجه داشتیم ولی این تکنیک در مورد حذف عوامل محیطی حواس پرتی است. محیطی برای مطالعه انتخاب کنید که کمترین میزان مزاحمت را داشته باشد.

نوشتهٔ پیشین
پنج دلیل برای استفاده از تکنولوژی در فرآیند تدریس
نوشتهٔ بعدی
هفت قانون اساسی آموزش پربازده

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فهرست